„Nie wszystek umrę…”

zaduszki2009

Non omnis moriar – tak pisał Horacy w „Pieśni III”. Poeta chciał zapewnić sobie nieśmiertelność, pozostawiając swoją twórczość przyszłym pokoleniom. Jan Paweł II, Mieczysław Fogg, Marek Grechuta – ci artyści z całą pewnością nie odejdą w zapomnienie.

W sobotni wieczór, 7 listopada, w Kościele Ojców Kapucynów w Lubartowie odbył się koncert poświęcony pamięci zmarłych artystów zorganizowany przez stowarzyszenie ALWERNIA. W wykonaniu lubelskich muzyków mieliśmy okazję usłyszeć także utwory Andrzeja Zauchy, Jimiego Hendrixa, Michaela Jacksona, Johna Lennona, Boba Marleya oraz George’a Gershwina. Byli oni obdarzeni niezwykłym talentem, dzięki któremu już za życia wystawili sobie pomnik swojej twórczości. Warto zawsze przywoływać talent, którzy jest „Bożą iskrą” – rozpoczęła prowadząca wieczór, pani Ewa Zawłocka – tak o swoim talencie mówił Marek Grechuta.

W koncercie wzięli udział znani z lubelskich scen wokaliści: Małgorzata Boguszewicz, Michał Haratym, Joanna Zawłocka, Marek Majewski, Urszula Bednarczyk, Marta Oniśk, Agnieszka Grymuza, Anna Furtak, Agnieszka Dębska oraz pani Julia Kowalczyk, a także muzycy: Krzysztof Osik, Sebastian Pikula, Mirosław Czuchryta, Daniel Słowiński, Emila Zygmunt, Sara Stadnik, Karolina Zawiślak i Michał Kaczor – pomysłodawca i główny organizator projektu.

To był kawał dobrej muzyki. Zrobiliśmy naprawdę coś świetnego. W takich momentach człowiek jest szczęśliwy, że może być tego częścią. – komentuje jedna z wokalistek, Agnieszka Dębska.

Owocem pracy i zaangażowania w koncert była premiera utworu „Źródło” Jana Pawła II skomponowanego i wykonanego przez występujących artystów.

Sobotni koncert jest dowodem na to, że twórczość zmarłych artystów nie jest nam obojętna i w pełni zasługuje na nasz podziw i szacunek. Miejmy nadzieję, że przyszłoroczny koncert będzie równie przejmujący.

 

 

Iwona Kosior