Nagroda PAX ET BONUM

pax_et_bonum_2012_1Chcialibyśmy zaprezentować sylwetkę Pani Marii Kozioł, która na tegorocznych Kapucynaliach otrzymała nagrodę PAX ET BONUM. Serdecznie gratulujemy!

Maria Kozioł – pracę zawodową rozpoczęła w oświacie. Od 1960 roku pracownik kultury: przez 10 lat była organizatorką i kierującą Powiatowym Domem Kultury w Lubartowie, a następne 25 lat pracowała w Wojewódzkim Domu Kultury w Lublinie gdzie służyła pomocą organizacyjną i merytoryczną placówkom kultury i zespołom ludowym na wsiach województwa lubelskiego. Do dnia dzisiejszego wspiera zespoły ludowe na terenie powiatu lubartowskiego. Przez 20 lat była współrealizatorką Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Najlepsze lubelskie zespoły folklorystyczne, w tym z Lubartowa i powiatu lubartowskiego prezentowała w Krakowie, Warszawie, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Austrii, na Węgrzech, we Włoszech i Holandii.

pax_et_bonum_2012_2Równocześnie Maria Kozioł od 1966 r. udziela się społecznie i bezinteresownie na niwie regionalnej. Od 1976 r. jest członkiem Zarządu Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, gdzie od 20 lat pełni funkcję Prezesa. Pod jej kierunkiem organizowane są m. in. sesje popularno naukowe dla dorosłych i młodzieży szkolnej, konkursy dla studentów na prace magisterskie o tematyce regionalnej, spotkania z lubartowianinami zamieszkałymi w różnych częściach kraju, wystawy i różne formy popularyzujące zasłużonych ludzi oraz historię miasta. Pani Maria ma ogromną zasługę przy wydzwanianiu cyklicznie książek „Lubartów i Ziemia Lubartowska”, opisujących m.in. historię Lubartowa oraz regionu, a także ludzi zasłużonych, promujących twórczość artystów. Dzięki Pani Marii książki te znajdują się w księgozbiorach bibliotek na terenie kraju, m.in. Biblioteka Narodowa, biblioteki uniwersyteckie, dzięki czemu Lubartów jest promowany poza granicami lubelszczyzny. Ponadto przyczyniła się do wydawania kartek pocztowych, tomików poezji artystów wywodzących się z ziemi lubartowskiej, publikacji lokalnych, gdzie bezinteresownie pisze artykuły. Pani Maria zawsze służy pomocą przy publikacji wydawnictw parafii św. Anny, ponadto konsultuje biogramy zespołów ludowych. Od kilku lat, z jej inicjatywy Lubartowskie Towarzystwo Regionalne dokumentuje Lubartów i jego mieszkańców w starej fotografii.

Jej wielką troską jest dbałość o zabytki kultury, stąd odrestaurowanych zostało kilkanaście zabytkowych pomników na cmentarzu parafialnym, a w 2011 r. odbyła się pierwsza kwesta na rzecz renowacji zabytków cmentarnych.

Pani Maria od wczesnych lat młodości związana jest z kościołem św. Wawrzyńca. To tutaj powierza Bogu wszystkie swoje sprawy wypraszając o potrzebne łaski, również w działalności społecznej na rzecz Lubartowa i regionu. Dwukrotnie zorganizowała aukcję na renowację dzieł sztuki w owym kościele, w ramach pomocy finansowej oo. Kapucynom.

pax_et_bonum_2012_3Z troską osobiście zajmuje się dokumentowaniem bieżących wydarzeń społeczno – kulturalnych. Jest ceniona za wiele inicjatyw oraz efektywną współpracę w środowisku na rzecz upowszechniania historii i kultury naszego miasta. Każdego dnia służy pomocą i swoją wszechstronną wiedzą w Muzeum Regionalnym – siedzibie Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego. Niewiele jest takich osób jak Pani Maria, które z wielką pasją, pomimo zasłużonej emerytury, społecznie angażują się w sprawy Lubartowa.