Dar przebywania – wieczór autorski ks. Arkadiusza Paśnika.

Wieczor autorski ks. Arkadiusza PasnikaTłumy na niedzielnym wieczorze autorskim ks. Arkadiusza Paśnika nas zaskoczyły, chociaż nie powinny. Charyzmatyczne postaci przyciągają ludzi, szczególnie jeżeli te cechy widzimy w osobie kapłana. Spotkanie miało odbyć się w kameralnym klimacie piwnicy klasztornej – okazało się, że miejsc siedzących zabrakło nawet w kościele. Co takiego ma w sobie ten człowiek, że przyciaga ludzi? Ma w sobie ten dar, dar poruszania ludzkich serc. Jest prosty, skromny – po prostu ludzki.

Darowi kapłaństwa ks. Arek poświęcił swoją najnowszą książkę i o nim rozmawiał z lubartowskimi przyjaciółmi. Podczas rozmowy podkreślił kluczową rolę, jaką w kształtowaniu jego kapłańskiej posługi odegrał pierwszy proboszcz – wybitny kapłan, nieoceniający i niekrytykujący, będący wzorem dla księdza. Historie przywoływane z książki nabrały innego znaczenia. Postacie stały się bliskie i autentyczne – wiele z nich było obecnych na spotkaniu. Mimo wielu lat rozłąki wyczuć można było niesłabnącą więź między kapłanem a zgromadzonymi ludźmi. Wielu z nich wspominał imiennie. Intencją ks. Arka było opisanie kapłaństwa oczami innych osób. Jego kapłaństwo to historie ludzkie, w których miał szczęście uczestniczyć.

Trudno mówić o historiach ludzi, widząc ich przed sobą. Ten trud można było dojrzeć w oczach ks. Arka. Łatwiej się otworzyć przed osobami, które Cię nie znają, niż przed swoimi. Zwierzeniom nie sprzyjało też miejsce spotkania, światynia onieśmieliła go. Z tego powodu wiele spraw zostało niedopowiedzianych i przemilczanych.

Ks. Arek swoje kapłaństwo odkrywał tutaj, w Lubartowie. Lubartów przez wiele lat był dla niego domem i tego sentymentu ciężko się pozbyć. Jak zaznaczył, ciężko mu tu przyjeżdżać.

Ks. Arek nie odmówił odpowiedzi na pytania publiczności. Wiele osób skorzystało ze sposobności nabycia książki “Dar” i zdobycia własnoręcznej dedykacji księdza. Kapłan zdradził, że na publikacje czeka już kolejna książka jego autorstwa, która być może ukaże się jeszcze w tym roku.

Ks. Arkadiusz Paśnik przez wiele lat posługiwał w Parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a następnie w Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. Prowadził także Wspólnotę Małej Drogi “EMAUS”, której był inicjatowem. Obecnie jest proboszczem w Parafii p.w. św. Michała Archanioła w Lublinie.

Fotorelacje z tego wydarzenia można obejrzeć na naszym fanpage’u na Facebooku.